Săptămâna asta sunt pe val şi am o problemă cu răbdarea :))) aşa că m-am gândit să vă povestesc despre unul dintre rarele mele momente de calm. De fapt am fost de-a dreptul monument de calm. Eram destul de mare deja, pe vremea când se întâmplau toate acestea, dar eu încă mă consideram copil şi[citește]
Tag Archives: amintiri din copilarie
Când noi eram mici ai noştri aveau o grădină de care se ocupau. O împărţeau cu mai multe persoane, însă asta nu îi deranja pentru că ei întotdeauna au iubit pământul şi să îl muncească. Bineînţeles că ne duceau şi pe noi acolo, mai la muncă, mai la grătar. Chiar ne distram, deşi noi nu[citește]
Când eu eram mică mică aveam un mărţişor pe care îl iubeam. Nu mai ştiu exact de la cine l-am primit sau când, însă în fiecare an o rugam pe mami să mi-l pună în piept. Era cel mai frumos mărţişor, o fundiţă mică, aurie cu o inimioară în mijloc. Dar trebuie să înţelegeţi că[citește]
Cu cât stau mai mult şi mă gândesc, cu atât îmi dau seama că eu şi Andrei nu am prea fost copii cuminţi. Făceam o grămadă de boacăne şi chiar nu îmi dau seama cum rezista săraca mami cu noi. Ca să nu mai zicem că de multe ori ne certam îngrozitor şi uneori ne[citește]
Au mai fost ocazii în care am menţionat că Sălaşul are multe poveşti, dar acest lucru nu este valabil doar pentru Sălaş, ci pentru întreaga zonă. Când eram noi mici, mami ne spunea povestea cailor lui Sântoader. Se spune că la o nedeie la Ohaba (sat vecin cu Sălaşul) era joc mare şi lume multă.[citește]
