După vizitarea peşterii Bolii în weekend, dar mai ales după ce am citit articolul lui Alice, nu am putut să nu îmi amintesc de prima mea vizită la peştera Scărişoara. Excursia aceea a fost organizată tot de mami şi se petrecea cu mult timp în urmă, pe vremea când eu eram în clasa a 9-a.[citește]
Tag Archives: amintiri din copilarie
Copilăria nu înseamnă doar năzbâtiile pe care le faci, prietenii pe care îi cunoşti sau jocurile inventate la colţ de stradă, ci şi poveştile pe care le asculţi. Copilăria mea la Sălaş a fost presărată cu poveşti şi legende, spuse de mami sau de mama Şerica. Aceasta este una dintre preferatele mele şi, cu toate[citește]
sau De ce e Andra Andra :))) Pentru mine, Sălașul a fost întotdeauna magic. Aici am trecut prin atâtea, mi-am făcut prieteni pentru toată viața, am iubit, am plâns, am râs. Aici, la poalele Retezatului, vegheată de munții mei frumoși, copilăria mea a fost atât de fericită încât, chiar și acum, la 26 de ani,[citește]
Având în vedere că abia m-am întors din excursie, nu am putut să nu-mi amintesc de una dintre cele mai pline de peripeţii ieşiri pe care am avut-o, în copilărie, cu prietenii mei de la Sălaş. Şi cum tot e marţi, cred că e momentul ideal pentru a vi-o povesti: Excursia asta nu o să[citește]
Duminică a fost o zi superbă. Liniştit puteai spune că vine primăvară, nu iarna, deci nu puteam, în nici un caz, să stăm în casă… sau să plecăm repede la Timişoara. Aşa că am decis să facem o plimbare pe câmpurile Băieştiului. Dacă despre Sălaş v-am povestit o grămadă pentru că na, e Sălaş, despre[citește]
