Tag Archives: martea amintirilor din copilarie

Pe vremea când era iarnă

Când eşti copil eşti destul de susceptibil la poveşti, mai ales când poveştile sunt spuse în seri geroase de propria ta mămică. Şi povestea aceasta în special a avut darul de a-mi bântui puţin copilăria. Au fost ani la rând în care visam, cu regularitate, că eram în povestea mamei mele. După cum v-am mai[citește]

Iarna la colindat

Când eu şi Andrei eram mici mergeam la colindat prin Sălaş în fiecare Ajun de Crăciun. Întotdeauna mergeam amândoi şi cu noi mergea bunu. Mersul cu colinda era printre puţinele activităţi pe care le făceam împreună cu bunicul nostru. Oricât de frig ar fi fost, străbăteam tot Sălaşul. Colindam toţi cunoscuţii noştrii şi, pe vremea[citește]

Iarna la Sălaş

De când cu frigul care s-a abătut peste noi tot mai des mă gândesc la iernile mele la Sălaş. Eu, indiferent de moment, iarna o asociez cu zăpada de la Sălaş. Când noi eram mici şi în vacanţă, iarna la Sălaş era genială. Zăpada era tot timpul mare. Ne dădeam cu sania pe coastă şi[citește]

Little despicable Andra

Să fim serioşi, sunt foarte puţini copii cuminţi pe lumea asta. Şi cine spune că nu a făcut nici o trăznaie când era mic minte cu desvârşire. Eu ascultam de mami (de cele mai multe ori), aveam grijă de Andrei şi eram o elevă silitoare. Mami spune de multe ori că dacă m-ar fi avut[citește]

Prima mea vizită la Peştera Scărişoara

După vizitarea peşterii Bolii în weekend, dar mai ales după ce am citit articolul lui Alice, nu am putut să nu îmi amintesc de prima mea vizită la peştera Scărişoara. Excursia aceea a fost organizată tot de mami şi se petrecea cu mult timp în urmă, pe vremea când eu eram în clasa a 9-a.[citește]